Загальна кількість переглядів сторінки

пʼятниця, 29 липня 2016 р.

25. Цінні у всьому світі корисні копалини – наші!

25. Цінні у всьому світі корисні копалини – наші!
Корисні копалини – справжні скарби, якими багата наша земля.  Корисні копалини – це речовини, які люди видобувають із глибин і поверхні Землі, та використовують у господарській діяльності і повсякденному житті. Корисні копалини бувають трьох видів. Тверді – це  вугілля, сіль, граніт, різновиди руд; рідкі – нафта, мінеральні води та газоподібні, до яких належить природний газ. Місця, де корисні копалини знаходяться у великих кількостях називаються – родовищами. Україна входить до числа провідних держав світу за кількістю запасів  корисних копалин. Проте їхні запаси небезкінечні і використовувати їх потрібно розважливо, щоб жити у теплих будинках, користуватися транспортом, навчатися і працювати. Це – наше і це – твоє!

24. Цілюща вода Нафтуся - наша!

24. Цілюща вода Нафтуся - наша!
Нафтуся – унікальна і оздоровлююча. Запаси Нафтусі невичерпні, бо утворюються вони, коли дощ, сніг та тала вода проходять крізь особливий ґрунт і збагачуються природними речовинами. Нафтусю п'ють біля джерела, у спеціальному будиночку – бюветі.  Це важливо, бо лікувальні властивості Нафтусі втрачаються від тривалого контакту з повітрям. Пити Нафтусю приїздять із усіх куточків землі, тому місце, де відкрили джерело Нафтусі, перетворилося на відомий курорт. Це – наше і це – твоє!

23. Унікальній петриківський розпис – наш!

23. Унікальній петриківський розпис – наш!
Малюнки усіх кольорів веселки здавна прикрашали стіни хатин Петриківки. Люди вірили, що цей красивий звичай несе в оселю тепло, радість й добробут. Малювали це диво пальцями, очеретяними паличками чи пензликами із вистриженої котячої шерсті. Фарби в давнину виготовляли із природніх матеріалів: до сажі, крейди, соку рослин додавали яєчний жовток, молоко, вишневий клей. Але природні фарби не довговічні, тому щороку у кожній домівці по-новому розквітали казкові птахи, розмаїття чарівних квітів, листя, полум'яні кетяги калини й винограду. Петриківський розпис занесено до списку культурної спадщини людства ЮНЕСКО. Це – наше і це – твоє!

22. Унікальні та знамениті на весь світ водойми – наші!

22. Унікальні та знамениті на весь світ водойми – наші!
Вода – найцінніший скарб, подарований природою! Наша країна багата річками, унікальними водоспадами, цілющими мінеральними джерелами, морями та мальовничими озерами. В Україні є понад три тисячі озер! Деякі з них вже стали легендами і приваблюють туристів з усього світу. Найбільше і найглибше озеро країни, природного походження, занесено до списку "чудес України". Прозоре й чисте озеро, оточене первозданними лісами, назвали "Морським оком" за схожість із величезним блакитним оком на фото, зроблених із супутників. Друге за величиною прісноводне озеро Європи, що стало домівкою майже сорока видам різноманітних риб, також наше! Є навіть озеро, що утворилося ще за часів льодовикового періоду. Це наше і це – твоє!

21. Унікальні кам'яні вартові міста - наші!

21. Унікальні кам'яні вартові міста - наші!
Є в нашій країні місто, яке охороняють шляхетні кам'яні вартові. Кожен із них має свою історію та призначення і символізує королівське благородство царя звірів. Цих унікальних стражів у місті нараховують понад чотири тисячі! Є будинок, на якому майже 100 левових зображень. Лев, що оселився на висоті більше чотирьохсот метрів, де спостерігає за всіма з висоти пташиного польоту. Найстаршому левові більше шести сторічь! До лев'ячих рекордів можна додати ще й те, що жодне інше місто світу навряд чи може похвалитися такою кількістю гербів свого міста. Це – наше і це – твоє!

20. Унікальний козацький човен Чайка - наш!

20. Унікальний козацький човен Чайка - наш!
Наша гордість – Запорізька Січ! Жили там відважні козаки, які були дуже вправними воїнами не тільки на суші, а й на морі. Будівництво човнів на Запорозькій Січі розвивалося здавна та досягло високого рівня! Яскравим прикладом цього є легендарна козацька Чайка, що не боялася бурі та важких гармат ворожих кораблів. Чайка – бойовий човен, з вітрилами та веслами, видовбаний із стовбура липи чи верби, обшитий із боків дошками та осмолений. Чайка вміщала 10-15 веслярів і до 60-ти козаків, з усім спорядженням та кількома лег­кими гарматами. Борти Чайки обкладали в'язанками очерету, що допомагало утримувати судно на поверхні й захищатися від ворожих стріл і куль. Чайки були дуже маневреними, бо водночас приводились у рух веслами та вітрилами і могли причалити до будь-якого берега. До складу запорозької флотилії входили навіть підводні човни. Це – наше і це – твоє!

19. Застосовані у всьому світі грандіозні конструкції – наші!

19. Застосовані у всьому світі грандіозні конструкції – наші!
Безліч грандіозних конструкцій, якими користуються у всьому світі – наші! Завдяки ідеям геніїв-конструкторів, які народилися в Україні, в небо підняли перший гелікоптер, запустили перший електричний трамвай, людство потрапило у космос. За  допомогою обладнання, створеного нашим земляком, знімають легендарне кіно. Український вчений винайшов унікальний спосіб зварювання – з'єднання металів без кисню. Це дає можливість проводити роботи у космосі та під водою, у місцях, де зовсім немає повітря. Одне з видатних творінь цього вченого – перший у світі суцільнозварний міст між берегами Дніпра у Києві. Це – наше і це –твоє!

18. Старовинні орнаменти та символи писанок – наші!

18. Старовинні орнаменти та символи писанок – наші!
Писанки – унікальний, прадавній звичай нашого народу, який з часом перетворився у мистецтво! Писанка – це пташине яйце, прикрашене різноманітним орнаментом, що наноситься фарбою або воском за допомогою пір'їни, стеблинки, а іноді навіть пальцями. Кожен колір та візерунок мають особливе значення. Вік писанки дуже поважний! Орнаменти знайдених давніх писанок схожі на візерунки часів Трипільської культури. В давнину вірили, що писанки оберігають від хвороб та усякого лиха. Їх  клали в зерно, щоб ліпше зберігалось, у вулик – щоб краще роїлись бджоли. Дарували писанки із побажаннями краси, здоров'я, доброго врожаю. В Україні є музей писанкового розпису. Це – наше і це – твоє!

17. Особлива червона фарба - наша!

17. Особлива червона фарба - наша!
В давнину її називали – червленою, а рецепт приготування тримали у глибокій таємниці. Своєю назвою диво-барвник завдячує маленькому черв'ячкові – червецю, що селиться влітку в корінцях лісової суниці. У червні корінці дбайливо збирали, сушили і виготовляли фарбу, що цінувалася на вагу золота. За легендою, візантійські купці спеціально споряджали по нашу фарбу каравани до Києва, бо забарвлений нею одяг виглядав неперевершено і дуже цінувався. І навіть море, через яке пливли купці, називали в давнину Червним, і тільки згодом вже - Чорним. Це – наше і це – твоє!

16. Основа системи індексування - наша!

16. Основа системи індексування - наша!
Вперше поштові індекси були винайдені в Україні! Поштовий індекс – це набір символів, що додається до адреси на конверті, щоб полегшити хід сортування та доставки пошти. Раніше всі важливі, особисті або ж офіційні новини люди дізнавалися із паперової переписки. Винахід українців значно полегшив і прискорив процес спілкування. Листоношу, так називають людину, що розносить пошту, поважають і завжди з нетерпінням чекають. В Україні існує єдиний на весь світ пам'ятник листоноші від вдячних земляків. Систему індексів, створену в Україні, сьогодні використовують у більшості країн світу. Це – наше і це – твоє!

15. Одна з найбільших країн-виробників соняшникової олії у світі – наша!

15. Одна з найбільших країн-виробників соняшникової олії у світі – наша!
Соняшникову олію, яку ми звикли бачити у магазинах, віджимають під пресом із насіння соняшника. Дуже давно соняшник був завезений до нас із Північної Америки. Наші соняшникові поля – рай для бджіл, де вони збирають багато пилку для меду! Ми любимо малювати соняшник  на полотнах та в орнаментах. Соняшник – це квітка, що дарує нам не тільки олію. Із соняхів виготовляють: ліки, халву, фарби, мило, корм для тварин та багато іншого. Наша країна є одним із світових лідерів із вирощування соняшника та виробництва соняшникової олії! Це – наше і це – твоє!

14. Один з найбільших рівнинних водоспадів у Європі – наш!

14. Один з найбільших рівнинних водоспадів у Європі – наш!
За легендою, ворожі війська перегородили шлях річці, щоб вода перестала потрапляти до захисників фортеці. Але річка потекла через високу перешкоду й утворила водоспад на рівнині. Наш рівнинний водоспад заввишки, як 5-поверховий будинок. І спадає згори трьома кам'яними уступами, мов сходами. Тому він називається каскадним. Водоспад є заповідником і охороняється державою. Життєдайна енергія водоспаду приваблює туристів з усього світу милуватися неймовірною красою та приймати цілющі водні процедури! Це – наше і це – твоє!

13. Неймовірні археологічні знахідки – наші!

13. Неймовірні  археологічні знахідки – наші!
Українська земля зберігає багато чудес і таємниць!Пам'ятки прадавніх культур: споруди, статуї, амфори, монети, зброя, прикраси та багато інших цінних знахідок розповідають історію нашої землі. Однією з найважливіших знахідок сучасності є пектораль, зроблена з чистого золота. Цю коштовну прикрасу, що важить більше кілограма, одягав скіфський цар. Пектораль символізує Сонце і складається з трьох ярусів, кожен з яких має особливий символ. Існує три версії пояснення того, що зображено на Золотій пекторалі. Перша – це модель Всесвіту, друга – карта скіфських володінь, третя – стародавній календар. Час від часу ця пам'ятка світового значення виставляється у найпрестижніших музеях світу. Зберігається пектораль у Музеї історичних коштовностей України в Києві. Це – наше і це – твоє!

12. Незламний дух кобзарства – наш!

12. Незламний  дух кобзарства – наш!
Українські кобзарі – це народні творці, поети та музиканти, які мандрували і несли людям важливі вісті. Виглядало це як музична вистава, де головний герой – кобзар, веде цікаву розповідь та супроводжує її грою на кобзі. Пізніше з'явилися бандура та ліра, то ж кобзарів згодом називали ще й бандуристами, лірниками. Кобзарі не тільки майстерно співали та грали, вони були  мов "мандрівна енциклопедія", радо ділилися новими знаннями, лікували, давали мудрі поради. Найяскравіші образи кобзарів у мистецтві: козак Мамай – вмілий воїн, бандурист, втілення непереможності українського народу та сліпий дідусь-кобзар, який береже пам'ять багатьох поколінь і втілює мудрість. Українське кобзарство – унікальне явище світової культури! Це – наше і це – твоє!

11. Один із найвідоміших рукотворних лісів – наш!

11. Один із найвідоміших рукотворних лісів – наш!
Цей ліс називається Великоанадольський. Добре коли є ліс! Дерева зупиняють вітер, затримують сніг, дозволяючи вирощувати великі врожаї. Але у безводних степах замало води, щоб ліс виріс сам. Тож люди самі зробили це диво, висадивши кожне дерево та кущ своїми руками. Зараз у Великоанадольському лісі височенні, як хмарочоси, дуби. Сосни міряються ростом із підйомним краном. Окрім звичних кущів та дерев, у лісі є екзотичні рослини із різних куточків світу. Через ліс алея виводить до чудового ставка з лебедями, що зветься "Озером Кохання". Це – наше і це – твоє!

середа, 27 липня 2016 р.

10. Легендарні обереги - наші!

10. Легендарні обереги - наші!
Вишита сорочка, віночок, неймовірна лялька-мотанка – унікальні обереги української родини із давніх-давен. Обереги завжди виготовляли власноруч, а кожна складова мала особливий символ і значення. Однією з найперших дитячих іграшок на нашій землі є лялька-мотанка. Ця лялька не шиється, не проколюється голками чи шпильками – виключно мотається. Звідси й назва – мотанка. На обличчі у ляльки-мотанки хрест – символ Сонця. Зав'язуючи вузлики, промовляють побажання: "на здоров'я!", "на щастя!", "на радість!". Наші легендарні обереги поєднують давнину із сучасністю та єднають українців у кожному куточку нашої планети. Це – наше і це – твоє!

9. Іграшка зозулиця – наша!

9. Іграшка зозулиця – наша!
Наша зозулиця, на перший погляд, просто глиняна пташка-свищик. А насправді зозулиця – стародавній музичний інструмент, на якому можна заграти будь-яку мелодію.  Названо зозулицю так завдяки звучанню, що нагадує спів зозулі. Спершу зозулиця була тільки дитячою іграшкою, але завдяки своїй  багатогранності, перетворилась на сакральний оберіг, що віками оберігає родину. Сьогодні зозулиця – це улюблена  іграшка багатьох поколінь і чудовий сувенір для туристів. Наша зозулиця має дуже поважний вік, біля 7 тисяч років, її символіка зберегла пам'ять часів розквіту Трипільської культури! Це – наше і це – твоє!

8. Знана у всьому світі вишивка - наша!

8. Знана у всьому світі вишивка - наша!
Вишивка – це картина, створена голкою із кольоровими нитками на тканині. Вишиті узори відтворюють прадавні чарівні знаки-обереги, зберігають культурну пам'ять нашого народу. Вишивка прикрашає рушники та сорочки. Вишиті скатертини, сукні та інші речі вирізняються особливою красою. Кожна місцевість України має свій особливий стиль прекрасних малюнків. Вишивка присутня на весіллях. У вишитому рушнику несуть дитину на хрестини. Дорогих гостей вітають хлібом-сіллю на рушнику. А день Вишиванки святкуємо всією країною! Це – наше і це – твоє!

7. Дивовижні підземні галереї-катакомби – наші!

7. Дивовижні підземні галереї-катакомби – наші!
Катакомби – це підземні ходи, з'єднані між собою у лабіринти. Ці лабіринти утворили люди, коли видобували каміння для будівництва. Наші катакомби великі та вирізняються дуже заплутаними ходами. Загальна довжина підземних лабіринтів складає дві з половиною тисячі кілометрів. Навіть якщо пройти Україну вдовж і впоперек, все одно катакомби виявляться довшими. Наші катакомби – це один з найбільших підземних лабіринтів на Земній кулі. Це – наше і це – твоє! 

6. Дивовижні витвори природи – наші!

6. Дивовижні витвори природи – наші!
Українська природа славиться своїми творіннями на весь світ! Наша природа створила найбільший в Європі каньйон. Каньйон – це глибока долина між кручами, вимита річкою. Каньйон схожий на дорогу, вирізану у скелях. Наша країна прикрашена мальовничими горами, знаменитими долинами квітів, кришталево-чистими озерами. У нас навіть є поляна блискавок, що як магніт притягує блискавки під час дощу. А заповідники, водоспади, цілющі джерела приваблюють красою і приймають туристів з усього світу. Це – наше і це – твоє!

5. Вугілля – наше природне багатство!

5. Вугілля – наше природне багатство!
Наша земля багата корисними копалинами. Однією із найцінніших порід є кам'яне вугілля. Вугілля – це залишки прадавніх рослин, що існували на Землі дуже давно. З плином часу, під тиском ґрунту і високих температур, рослини скам'яніли і утворилося кам'яне вугілля. Про цінні властивості надзвичайного камінчика дізналися випадково. За легендою, втомлений походом чоловік вирішив розвести багаття, іскра якого потрапила на камінь, що зненацька розгорівся і став випромінювати тепло. З допомогою вугілля працюють електростанції, виплавляється сталь, обігрівається житло. З вугілля роблять ліки, фарби, скло та багато іншого. Це – наше і це – твоє!

4. Всесвітньовідомий танок гопак - наш!

4. Всесвітньовідомий танок гопак - наш!
Придумали хвацького гопака козаки Запорізької Січі. Спочатку віртуозний танок був подібний до змагань. Козаки мірялися силою, показували бойові навички. Підбадьорювали один одного вигуками: "Гоп! Гоп!" - отак, за легендою, виникла назва – гопак. У традиціях гопака є обов'язкова складова – відмінна фізична форма. Інакше не впоратися із складним обертами, присядками, широкими стрибками. Нині гопак – візитна картка українського народного мистецтва, якому багаторазово аплодували глядачі світу. Це – наше і це – твоє!

2. Видатні відкриття космосу - наші!

2. Видатні відкриття космосу - наші!
Наша країна відома знахідками, розробками та вченими, завдяки яким людство вивчає та відвідує космос. Все почалося більше сторіччя тому, коли українець розробив схему першого у світі реактивного літального апарата! Мапа поверхні Марсу, якою й нині користуються космічні агенції всього світу, теж створена нашим вченим. Наш геній-винахідник керував створенням та виведенням на орбіту першого штучного супутника Землі. Вперше в історії людина вийшла у відкритий космос із ракети, сконструйованої нашим видатним співвітчизником. Наші вчені серед першопрохі́дців  світової космонавтики! Це – наше і це твоє!


1. Велика зрошувальна система – наша!

1. Велика зрошувальна система – наша!
Велика зрошувальна система – це водосховище та штучні річки – канали, що несуть дніпровську воду далі, у посушливі колись, степові райони. Водосховище – це, як грандіозний басейн, що ніколи не висихає, і навіть дозволяє судноплавство. Головний канал – водна артерія родючості, яка несе життєдайну силу. Зараз там ростуть помідори, кукурудза, дині та кавуни.  Вирощують рис і виноград. Розводять рибні господарства. Врожаї  зернових культур збільшилися вп'ятеро! Наша велика зрошувальна система – найпотужніша в Європі за об'ємом води. Це –наше і це – твоє!


3. Виняткові побутові знахідки та традиції – наші!

3. Виняткові побутові знахідки та традиції – наші!
Наші майстри винятково винахідливі і талановиті! Гончарні вироби із прекрасним орнаментом, розпис, вишивання, різьбярство та багато інших цікавинок придумали наші майстри! Однією з таких блискучих ідей є кошниця! Кошниця – це великий кошик для зберігання кукурудзи. Цей кошик роблять із лози та накривають зверху соломою чи тонкими дошками зі смереки, щоб врожай гарно провітрювався та зберігався сухим. У кошниці є двоє дверцят. У ті дверцята, що під дахом, засипають врожай. Через нижні – вибирають кукурудзу. Кошниця стоїть на невеликих ніжках і волога від землі не шкодить врожаю. Наша кошниця – один із найбільших у світі кошиків! Це – наше і це – твоє!

Це - наше і це - твоє! Очима дітей!

Це – наше і це – твоє. Очима дітей

Нові 25 мультфільмів Це наше і це твоє створені за ідеями переможців Всеукраїнського проекту, проведеного у 2015-2016 навчальному році, серед учнів 2-4 класів українських шкіл. Відтепер всі серії доступні для завантаження у трьох якостях (найкраща, звичайна, мінімальна) та використання на уроках. А також завантажити розмальовки за мотивами кожної серії та подивитись малюнки школярів, за мотивами яких були створені 25 серій мультфільму Це - наше і це - твоє!

четвер, 7 липня 2016 р.

Зі святом Івана Купала!

7 липня - Івана Купала

Найколоритніше та найцікавіше свято, яким закінчується літній сонячний цикл календарних дохристиянських свят – це свято молоді – Купало, або Купайло, що з часом, після прийняття християнства, деякою мірою трансформувалося в церковне свято.
Йдеться про народження Івана Хрестителя, яке святкується церквою 7 липня, або 24 червня за старим календарем. Після поширення християнства давнє народне свято Купала в результаті «християнського нашарування» почало називатися святом Івана Купала, а в окремих місцевостях побутували навіть такі назви, як Іванець, на Буковині – Іван Лопушник.
Але народна пам’ять зберегла Купальську обрядовість та пісні, які, як гаївки та колядки, належать до найдавніших часів, до первісних поезій та ритуалів на честь життєподателя – Сонця. Звичайно, багато чого було втрачено за останнє століття, коли йшла відверта боротьба з національними традиціями і народними обрядами.